bip
 
Bydgoszcz
 
Radio Kultura
TV
 
 
Strona główna Wydarzenia
 

Wieczór autorski grupy ET CETERA, prowadzenie: Jarosław Jakubowski

03.09.2010 (piątek), 19:00

kategoria: wieczory autorskie

gdzie: Cafe Pianola, ul. Jagiellońska 2

wstęp: wolny

Grupa Et Cetera, w skład której wchodzą: Joanna Gładykowska, Marietta Gabryszewska, Jarosław (Bisz) Jaruszewski, Agata Kotecka, Tomasz Owczarzak, Dariusz Ozimkiewicz, Piotr Stareńczak oraz Marina Dombrowska i Dominik Kiepura, została założona z inicjatywy Tomasza Owczarzaka i Piotra Stareńczaka - studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, a później dołączyli do niej również Marietta Gabryszewska, Joanna Gladykowska, Agata KoteckaDariusz Ozimkiewicz, i Jarosław Jaruszewski (nieobecny na spotkaniu).

Grupa powstała pod koniec 2006 roku i już w marcu 2007 roku miała okazję zaprezentować się szerszej publiczności w nieistniejącej już Winiarni. Kolejne spotkania odbyły się w klubie studenckim Beanus i na bydgoskim Podwórku z Kulturą.

Na początku prezentacji została odczytana zasada et cetera, która odnosi się do grupy. Według encyklopedii zasada et cetera to "sytuacja interakcyjna, w której partnerzy interakcji zgadzają się na niedopowiedzenia drugiej strony, uzupełniając ich wypowiedzi lub oczekując na dalszy ciąg interakcji nie zadając pytań o szczegóły, tak, aby interakcja nie została przerwana". Jak mówią członkowie grupy, bez tej zasady Et Cetera zapewne rozproszyłaby się, nie przetrwała w stałym składzie. W czasach gdzie uwaga na drugim człowieku jest zminimalizowana, nie tylko przez rozwój technologii, ale i postępujący egoizm, ciężko stworzyć strukturę, w której można działać nie narażając jej, wskutek osobistych urazów, na uszczerbek. Joanna Gładykowska powiedziała, że „Czasami takie się pojawiają, jednak składamy z nich ofiary w postaci naszych wierszy - dla dobra grupy, wspólnego istnienia. Żywego kontaktu, który (parafrazując słowa manifestu autorstwa Jarka Jaruszewskiego) wynikł z braku, głodu takich relacji, jakich w codziennym życiu nie doświadczaliśmy. Wcześniej skupieni na sobie, dziś potrafimy wyjść poza subiektywny okrąg postrzegania, przemienić wewnętrzne napięcia w twórczy potencjał, który pulsuje w obrębie grupy i rodzi coś, mamy nadzieję, wartościowego.”

Młodzi poeci stawiają regularność, cykliczność, stałość w opozycji do cech współczesnego świata, którego dynamizm i chwilowość tworzą byty efemeryczne, niewystarczalne. Et Cetera trwa. Przez wzajemną wyrozumiałość, życzliwość i poczucie, że można walczyć - o coś, zamiast ze sobą. „Cel nie zawsze bywa wyraźny jednak po chwili z mgły wyłania się poezja, i człowiek”- dodają. „Nasze spotkania, to taka koniunkcja planet krążących po oddzielnych trajektoriach...”-mówi Darek Ozimkiewicz. A pozostali mu wtórują mówiąc, że każde z nich zachowuje swoją odrębność, swój świat, jednak są to światy równoległe, wrażliwe nie tylko (co według Piotra Stareńczaka jest istotne) na bliskość, ale przede wszystkim obecność.

Podziel się linkiem wstecz

Kolejne wydarzenia

Zdjęcie dowodowe za darmo na Mostowej MOK

04.09.2010, 12:00 - 18:00

Zdjęcie dowodowe za darmo na Mostowej

kategoria: spektakle

gdzie: ul. Mostowa

wstęp: wolny

Warsztaty poetyckie MOK

04.09.2010, 14:00

Warsztaty poetyckie

kategoria: warsztaty

gdzie: Cafe Pianola, ul. Jagiellońska 2

wstęp: wolny

MUSZLA FEST 2010 MOK

04.09.2010, 16:00

MUSZLA FEST 2010

kategoria: koncerty

gdzie: Park Ludowy im. Wincentego Witosa - Muszla Koncertowa

wstęp: wolny

Kalendarium

«

Luty 2012

»
  • pn
  • wt
  • śr
  • cz
  • pt
  • so
  • nd
Kalendarium wersja en
Reklama
Reklama
Reklama

liberatak_promo_300x99

Reklama
facebook
Reklama
Reklama
Reklama
 
 
 

DZIĘKUJEMY...